Fasáda dělá dům

Fasáda domu to je to, co každý uvidí na první pohled a od čeho si vytvoří první dojem. Můžete mít luxusní interiér, ale když budete mít opráskanou vybledlou fasádu, nikdy váš dům nebude mít šmrnc. Čeho si všímat u realizace fasády?

prosklená fasáda


Na vzhledu fasády záleží architektovi, investorovi a každému dalšímu majiteli. Ale minimálně stejně důležitým úkolem fasády je, aby dobře chránila dům před vlivy počasí zaručila mu dlouhou životnost.

Při výběru fasády (jejího vzhledu a způsobu provedení) by měl stavebník přihlédnout také k okolní zástavbě. Určitě se bude rozhodovat také podle ceny fasády a náročnost její údržby v dalších letech.

Vhodných fasádních materiálů je na trhu celkem velký výběr:

Fasádními nátěrovými hmotami počínaje
přes klasické tvrdé omítky či zateplovací systémy
až po fasádní obklady keramické, plastové, dřevěné nebo třeba z umělého kamene.

Výhodou obkladových materiálů je jejich pěkný vzhled a minimální údržba. Mezi nevýhody patří vyšší cena a také vyšší hmotnost – dřevo, sklo, keramika, cihla nebo kámen něco váží...

Fasádu mohou tvořit i prosklené fasády nebo hliníkové obkladové panely. Obkladové materiály na fasády mohou být organického i anorganického původu. Výběr je tak velký, že záleží jen na vkusu a finančních možnostech investora.