Hliníková zimní zahrada aneb léto po celý rok

Léto se pomalu přehouplo ke svému konci a na pár měsíců se budeme muset opět smířit s kratším dnem a chladnějšími teplotami a kolem prosince i sněhem. Pro milovníky zahrad to znamená jediné, užít si pár teplých dnů na svých zahradách. Existuje však možnost, jak sedět na zahradě po celý rok. Vybudujte si zimní zahradu a máte po problému.

hliníkové zimní zahrady

Materiál a střecha

Pomineme-li různé železobetonové konstrukce, dnešku dominuje hliník a sklo. Přesně to jsou materiály, nad kterými byste měli uvažovat, pokud chcete postavit zimní zahradu. Tato dvojice zaručuje, že výsledná stavba bude nadčasová a téměř bezúdržbová. Na výběr vhodného zastřešení bychom neměli zapomínat, protože samotná střecha ovlivňuje klima uvnitř. Například plochá střecha je náchylná k přehřívání, což v parných létech není vhodné. Abyste však tomuto jevu zabránil, můžete střechu opatřit například roletami nebo folií na okna.

Nejlepší poloha je ta na jih

  • Orientace na jih – toto umístění je vhodné zejména kvůli dostatku tepla a světla, které sem dopadá celý rok. Musíme však dát pozor na přehřívání prostoru!
  • Orientace na sever – samotný sever nám evokuje chlad a stín, přesně takové podmínky nastávají, pokud se rozhodnete postavit zimní zahradu na severní straně domu. Je nutná perfektní izolace a vytápění, jinak je zahrada v zimě neobyvatelná.
  • Orientace na východ – jedná se o ideální umístění, protože je sluncem osvětlená ihned ráno.
  • Orientace na západ – slunečních paprsků se dočkáte až během pozdního odpoledne, nicméně poskytuje perfektní prostředí pro večerní sedánky u vína.

Slepé kouty

Pojmem „slepý kout“ se označují místa, kde nedochází k přirozenému koloběhu vzduchu. Následkem toho se v hliníkové zimní zahradě může tvořit kondenzát, tedy nadměrná a nežádoucí vlhkost. Ta může následně způsobit mikroklima v zimní zahradě a způsobit množení hub a mikroorganismů. Pro zaručení cirkulace vzduchu je vhodné pořídit klimatizaci s dostatečným výkonem. V opačném případě se vám v zahradě bude tvořit negativní vlhkost a kondenzát.