VYBÍRÁME: Vrata do garáže i průmyslových staveb

Ačkoliv se může zdát, že výběr vrat je oproti ostatním stavebním záležitostem tou jednodušší činností, ne vždy je tomu tak. Vrata jsou totiž velmi zatěžovaným prvkem domu či stavby, jsou využívány téměř nepřetržitě, je proto důležité při jejich výběru dbát na kvalitu, spolehlivost, odolnost a volbu vhodného typu.

Jak již bylo zmíněno, kromě kvalitního zpracování, spolehlivých mechanismů, odolnosti a jednoduché údržby je důležité zvolit také konstrukci vhodnou pro konkrétní stavbu, především s ohledem na rozměry a provedení, ať už se jedná o domácí garážová či průmyslová vrata. Jaké jsou tedy možnosti?

Foto: www.spedos.cz

Sekční vrata

Sekční vrata jsou pravděpodobně nejpoužívanějším typem. Díky jejich konstrukci šetří místo, zabírají prostor pouze v horní části vjezdu, jsou tedy ideální pro malé prostory, kde je potřeba zachránit každý volný milimetr.

Velkou výhodou je:

  • možnost otevření bez přístupu k elektrické energii
  • vysoká odolnost proti nejrůznějším přírodním vlivům
  • velmi tichý provoz

Jsou také skvělou volbou co se týče bezpečnosti, jelikož nejsou opatřeny viditelným zámkem, ale jsou zajištěny převodovkou a řetězy umístěnými z vnitřní strany vrat. Plusem je taktéž výborná tepelná izolace jednotlivých lamel, v případě pořízení sekčních vrat si tak kromě jiného zajistíte i efektivnější využití energií v daném prostoru.

Rolovací vrata

Rolovací vrata jsou další skvělou možností pro menší prostory, jelikož nepotřebují žádný volný prostor pro vyklápění či otevírání. Tím ale s výhodami pomalu končíme.

Hlavní nevýhodou je především:

  • bytelnost - rolovací vrata nejsou příliš bytelná, což znamená také sníženou bezpečnost a jednodušší vniknutí do objektu
  • pokud toužíte po oknech či průhledných částech, můžete na to v případě rolovacích vrat zapomenout, lamely nejsou dostatečně velké pro zabudování jiných částí
  • v porování se sekčními vraty disponují také výrazně nižší izolační schopností
  • je zde složitější výměna v případě poškození jedné z lamel

Křídlová vrata

Dříve velmi využívaným typem, dnes již méně, především kvůli nutnosti okolního prostoru. Křídlová vrata také nejsou vhodná pro stavby s příjezdovým sjezdem, který by zabránil otevírání. Ve většině případů se ovládají pouze ručně, nejsou tedy typem vhodným pro stavby s častým průjezdem. Nevýhodou je taktéž časté samovolné zavírání křídel, což může způsobit nemalé nepříjemnosti.

Výklopná vrata

Výklopná vrata jsou mírně nebezpečnou variantou, jelikož mohou způsobit poškození okolních předmětů či ohrozit osoby procházející před výklopnou stranou vrat. Nejsou tedy vhodná do malých prostor ani do prostor se zvýšeným provozem.

Na druhou stranu jsou ale velmi bytelná a životnost tohoto typu je opravdu velká. Výhodou je také nižší cena v porovnání s ostatními typy vrat.