Co je to silikóza a jak se před ní ochránit?

průmyslové odsávání

Přestože zní jako nemoc způsobená silikonovým implantátem, silikóza je nebezpečné onemocnění orgánů, které hromadí vazivo na poškozeném orgánu a omezuje jejich funkci. Co tuto chorobu způsobuje a jak jí předejít? 

 

Jak vzniká silikóza

Silikóza je nemoc, která vzniká prací v prostředí s fibrogenním prachem. Fibrogenní = tvořící nadměrný obsah vaziva v orgánech. Takovým prachem je například ten vznikající v dolech, slévárnách a kamenických dílnách.

Podobná nemoc jako silikóza je azbestóza, která vzniká stejným principem, jen je rozdíl v tom, že ji způsobuje, jak název napovídá, prach obsahující azbest.

 

Příznaky silikózy

Je vhodné, i při pečlivé prevenci, podstupovat pravidelné lékařské kontroly, aby se nemoc mohla podchytit v počátcích. Její příznaky mohou být následující:

  • dušnost
  • kašel
  • únava
  • zrychlené dýchání
  • bolest na hrudi
  • horečka

 

Prevence nemoci z prachu

Je několik způsobů jak se ochránit před negativními účinky prachových částic.

Nejlepším způsobem zamezení tvorby prachu je inovace průmyslu na používání bezprašných metod, jako jsou laser a kombinace s vodou (řezba vodním paprskem, čištění odlitků tlakovou vodou a vrtání hornin s výplachem).

Pravidelné čištění prostředí je jednou z dalších nezbytných věcí. Tak se zbavíme větších částic prachu, které se usazují. Na prach, který je mikroskopický a nebude usazovat vůbec, je potřeba pořídit průmyslové odsávání.

Pokud není jiná možnost, je třeba nasadit individuální ochranu dýchacích cest zaměstnanců.