Dezinfikujeme studnu! Víte, jak na to?

Pokud máte doma studnu, zajisté víte, že s příchodem jara nastává také čas, kdy je nutné studnu zkontrolovat a vydezinfikovat. Kvalita vody po zimě nemusí být dostačující, proto s čištěním neotálejte.

Co je k dezinfekci studny potřeba?

Jak můžete vidět, příliš věcí k dezinfekci nepotřebujete. Je však důležité zmínit, že kromě těchto potřebných věcí budete potřebovat ještě nejlépe dvě další osoby. Jak kvůli bezpečnosti, tak kvůli správnému průběhu celého čištění. Nepřeceňujte tedy své síly a pozvěte si někoho, kdo vám se studnou pomůže.

Jak dlouho to potrvá?

Počítejte s několika hodinami práce. I s odčerpáním vešekeré vody a jejím opětovným načerpáním byste se však měli vejít do jednoho odpoledne.

Kolik taková dezinfekce stojí?

Náklady spojené s čištěním a dezinfekcí studny jsou téměř minimální, ale pouze pokud máte doma čerpadlo nebo jste schopni si ho vypůjčit. V opačném případě může být zakoupení čerpadla investicí v rámci stovek až tisíců korun. Dezinfekční prostředky už jsou pak jen drobným nákladem.

Jestliže si čerpadlo nechcete pořizovat ani půjčovat, můžete za pár tisíc využít služeb specializované firmy, která celkové čištění, kontrolu i dezinfekci provede za vás. 

Jak dezinfekce probíhá?

Už se tedy dostáváme k samotné dezinfekci. 

1. Nejprve je nutné odčerpat ze studny všechnu vodu. K tomu nám poslouží již zmiňované ponorné čerpadlo.

2. Před vstupem do study nezapomeňte zkontrolovat, zda se v ní nachází dostatečné množství kyslíku. K tomu můžete využít jednoduchý trik se svíčkou - pokud svíčka ve studni nehoří, popř. má velmi slabý plamen, je nutné prostor studny pro vaši bezpečnosti nejdřívě odvětrat.

3. Důkladně vykartáčujte stěny za pomocí kartáče, vody a dezinfekce. Můžete si na dně nechat trochu vody pro jednodušší čištění, není to však nezbytné. Můžete si samozřejmě vzít dezinfekci i s vodou až na dno studny.

4. Nyní se vrhněte na odstranění všech nečistot ze dna a pak jej také vydezinfikujte. Po opláchnutí čistou vodou jej zasypte jemným štěrkem. 

5. Po čištění je dobré pozvat si odborníka, který vám potvrdí, že je voda nyní vhodná k užívání.