Jak položit umělý trávník?

Uvažujete o výměně nevzhledné a prošlapané trávy na zahradě a nejste si jisti, jak na to? Přečtěte si jednoduchý návod, který jsme pro vás připravili. Pokud jste alespoň trochu šikovní, zvládnete vše levou zadní. Tak pojďme na to!

1. Jako první je potřeba vykopat a odstranit nevyhovující plochu stávajícího trávníku, kterou chceme nahradit. Myslete na to, že pro snadnější a přesnější položení, musí být vykopaná část o něco menší než rozměr umělého trávníku, který máme k dispozici.

2. Na potřebných místech vytvoříme předěly. Většinou se k těmto účelům používají cihly, dřevěné lišty nebo například kovové zábrany. 

3. Vyčištěný a zarovnaný prostor nyní vysypeme zhruba 5mm vrstvou písku či hlíny.

4. Povrch opět zarovnáme, tentokrát důkladněji, aby byla vrstva dostatečně rovná a hladká bez nerovností. Tento krok je velice důležitý, proto nespěchejte a dejte si opravdu záležet. Pro lepší výsledek můžete použít dlouhou rovnou lať nebo vibrační desku.

5. Nařežeme požadovaný rozměr propustné netkané zahradní geotextilie a připevníme jej k uhlazenému povrchu písku nebo hlíny. 

6. Rozbalíme umělý trávník a ujistíme se, že je o něco větší než vykopaná plocha. Drobné přesahy se později snadno oříznou.

Trávník z více dílů?

7. Jestliže pokládáme trávník složený z více dílů, vlákna každého z nich musí směřovat stejným směrem. Pokud si nejste jisti, jestli jste díl položili správně, zaměřte se na spojovací čáru - při ideálním položení je spojovací čára téměř neviditelná.

travnik spatne

.travnik spravne

8. Při spojování více kusů trávníku je důležité zarovnat si je nejprve jen nahrubo. Přesahující části pak zarovnáme a výsledek bude mnohem přesnější. Přesah by měl být z jedné strany zhruba dva řádky stehů, které následně odřízneme, na druhé straně tři. Díky rozdílnému počtu odříznutých stehů a správnému směru vlasů by spojovací čára neměla být vůbec viditelná.

9. Ujistíme se, že spoje nejsou vidět a můžeme se pustit do finálního pokládání. Pokud vše sedí, jak má, nevznikají vlny ani nerovnosti, můžeme odříznout přesahující okraje a rohy.

10. Dále ohneme části trávníku dozadu, mezi ně si odmotáme potřebný rozměr pásky, odstraníme chrannou fólii a opatrně na ni přitlačíme obě části trávníku. Poté je dobré se po celém spoji několikrát projít, zajistíme tím řádné prosáknutí lepidla do koberce.

11. Nakonec lze trávník vysypat pískem. Tento krok není nutný, pro přirozenější vzhled a lepší životnost trávníku je však většinou doporučován.